Category: Viski Kültürü

Cask Strength: Su Eklemek ya da Eklememek

İngilizcede “cask strength” olarak adlandırılan bu viskiyi basitçe şöyle açıklayabiliriz : su katılmadan, olgunlaştığı fıçıdan alınıp direkt şişelenen viski. Genel olarak bu viskilerin alkol oranı %50 ile %60 arasındadır. Bununla birlikte, bir İskoç viskisi hatrı sayılır bir yaştaysa, olgunlaştığı çevre nedeniyle alkol oranı ortalama %40’a düşer. Tersi durumsa Kentucky gibi bir iklime sahip bölgelerde görülür.

İskoçya’nın En Küçük Damıtımevi: Benromach

1997 yılında damıtımevinin restore çalışmalarına başlandı. Öyle ki damıtımevinin tasarımı hafifçe tek bir kişi tarafından yürütebilecek şekilde değiştirildi. Ki şu an bu damıtımevinde sadece 2 kişi çalışmaktadır. 1998 yılına gelindiğinde damıtımevi Prens Charles tarafından resmen açıldı. 2004’te de yeni ürünlerin ilk şişelenmesine başlandı.

Viski Dünyasında ‘Doğru Bilinen Yanlışlar’

– Her ex-bourbon ficisi Amerikan Mesesinden (Quercus Alba) veya her ex-sherry ficisi Avrupa Mesesinden (Quercus Robur) yapilmistir diye bir sey yok. “Ex-bourbon” ve “American Oak” tanimlari bir fici icin birbirinden tamamen bagimsiz betimlemeler. – “Single Cask” siselemeler o viskinin butun omrunu tek bir ficida gecirdigini gostermiyor. Mesela birden cok ficidan gelen viskiler eger sonunda bir tek ficida toplanip orada sonlandirilirsa ve sonunda o fici siselenirse icindeki viski yine de “Single…