İskoçları taklit ederek başlayan bir serüvenin bu denli büyük boyutlara ulaşacağını herhalde Japonların kendisi de tahmin etmemiştir. Evet, açık arttırmalarda yüz binlerce dolarlara satılan Japon viskilerinden bahsediyorum.
1920’lerin başında başlayan Japon viski serüveni irili ufaklı birçok damıtımevinin açılmasıyla ticari olarak çok büyük boyutlara ulaşmış durumda. Bugün hakkında konuşacağım viski Suntory ve Nikka gibi büyük damıtımevlerinden çıkma değil, daha ufak bir damıtım evi olan Mars Shinshu Damıtımevi’nin blendi, Mars Cosmo.
Mars Damıtımevi’nin bulunduğu Miyata köyü Nagano vilayetine bağlı 9000 kişinin yaşadığı küçük bir köy. Kışın sıcaklığın -15 dereceleri gördüğü oluyor. Nem seviyesi her mevsim iyi ve  damıtımevini besleyen suyun kalitesi oldukça yüksek. Bu da viski üretimi için adeta cennet gibi bir yer olduğu anlamına geliyor.
Damıtımevi viski üretimine sadece kışın devam ediyor. Diğer mevsimler farklı içeceklere yöneliyorlar.

Mars Maltage 28 Year Old Pure Malt

Cosmo’ya geçmeden önce bu viskiden kısaca bahsetmeden olmaz. Bu edisyon 2013 yılında Nikka’nın Taketsuru’sunu yenerek “Dünya’nın En İyi Blendi” seçilmiştir. Bu sonuç ile beraber,  Suntory ve Nikka gibi büyük oyuncuların olduğu bir sektörde “Ben de varım!” demiştir.

Mars Maltage Cosmo Tadım Notları

Blendimizin üstünde yaş ibaresi yok. Ama tadıyla genç bir viski izlenimi veriyor. %43 alkol oranına sahip. Viskide renklendirme yapılmış. Kendi damıtımevinde ürettikleri viski ile kaynağı bilinmeyen İskoç viskilerinin bir karışımı.
Burun: Vanilya, tütün ve özellikle damakta da karakteristik bir şekilde baskın olan kömür kokuları mevcut.
Damak: Portakal ve çikolata. Biz bu viskiyi içerdiği tatlar sebebiyle, özellikle Lindtin portakallı çikolatasıyla çok yakıştırdık. Baskın bir kömür tadı. Karamel ve baharatsı notalar.
Bitiş: Tütün ve çikolata tatları. Damakta kalımı çok uzun değil.
Baskın kömürsü koku ve tadından dolayı farklı bir deneyim sunan Cosmo, denenmeye değer bir blend.

Slainte! #cooperswhisky