Yaşamın içinde her birimizin arayışları vardır ve yaşam yolculuğumuz boyunca bu arayışımız devam eder. Bu yolculukta bazen arka fonda bir müzik çalsın isteriz. Mümkünse bu müzik de ruhumuzu dinlendirecek dengede olsun.

Caol Ila 14 unpeated, işte bu dengeli müziklerden biri. Caol Ila 14 unpeated aslında zaman zaman gerçek hayatta da can buluyor. Nasıl mı, gelin birlikte kıyaslayalım ve yorumlayalım:

Ünlü müzisyen ve döneminin efsanesi Johnny Cash’i hatırlamamak mümkün mü? Onun yaşantısındaki çalkantılı dönemler, mutlulukları ve hüzünleri kısacası acı-tatlı her anı tecrübesiyle olgunlaşmış ve sesine yansımıştı. Şarkılarında tek düze dengeli bir ton, masa başında 3 saat geçirmişiz ama farkında değiliz. İşte Coal Ila 14 unpeated da tam olarak bu kıvamda. Keyifle yudumlanırken zamanın nasıl aktığını anlamak mümkün değil. Burunda ve damakta bıraktığı hissiyatlar ise bu denge timsalinden bize kalan güzellikler oluyor.

Islay adasında Diageo tarafından 2012 özel seri olarak 5.958 adet üretilen bu denge timsali, 14+ eski sherry fıçılarında yıllanırken alkolünden hiç vaz geçmeyecekcesine ona tutunmuş ve 59.3ABV ile şişelenmiş. (alcohol by volume) / 118.6 Proof (Proof:USA alko ölçü birimi. ABV cinsinden % alkolün 2 kat (43% alkol = 86 proof). )

İlk Görünüşte berrak, bakır imbiklerden parlak altın rengi ile süzülmüş olduğunu çok net gözlemlemek mümkün.

Burunda bıraktığı güzel nüanslarla yola çıkıyoruz. Hafif ve kıvamında kompleks bir ilk nefes, vanilya, karamel kayısı-şeftali nüansları barındıran, ayrıca birkaç damla suyla taze meyve salatası kokusu ve çiçek balı nüanslarını yakalayacağımız bir buruna sahip olan bu viski bardakta kaldıkça kokularını daha da ön plana çıkartıyor.

Her viskide olduğu gibi bu serinin de kendine has bir duruşu var. Gövde durumunu Medium rich (Orta yoğunluk / zenginlikte) gövdeli olarak tanımlamak mümkün.

Damakta ne çok tatlı, ne çok tuzlu ya da bitter diyebiliriz ama 3’ünden de nüansları yakalayabiliyoruz. 59.3% ün etkisiyle toz beyaz biberin çiçek balıyla harmanlanmasının yanı sıra meyankökünü damaklarda hissetmek mümkün. En baştaki görüş hakim denge timsali bir damak izi var.

Her güzel viskide olduğu gibi Coal Ila 14 Unpeated’İn de bir bitişi var. Bitişte baharatlı nüanslarını koruyarak yavaşça süzülerek orta uzunlukta kayboluyor. Ama yarattığı deneyim ve hissiyat bizlerle birlikte çok uzun süreler “denge timsali” olarak yaşamaya devam ediyor.

Slainte!