Lagavulin 16 efsanesi kayıtlı olmayan hikayelerde 1742 yılında başlarken, yayınlanan ve bilinen 1816’da John Johnstone tarafından kurulan damıtım evinin ürünüdür.

Lagavulin 16, Islay adasının nadiren gördüğü güneşli günlerinden soğuk kış günlerine minimum 16 yıllık bir fıçı servüneninden sonra bizlere sunulmak üzere şişeleniyor. Peki minimum 16 yıl süren bu yolculukta neler yaşıyor Lagavulin, hiç düşündük mü?

Lagavulin 16’nın meşe fıçılarındaki yolculuğu karada başlıyor, zaman zaman Islay adasının karakteristik tadını almak için, yerinden hareket ediyor. Ve denizin kenarında dalgalarla buluşuyor. Dalgaların her bir fıçıyla gerçekleştirdiği eşsiz buluşma, Lagavulin 16’nın içindeki iyotsu dokunun ana sebebi.

Lagavulin 16, deniz kenarında yaşadığı bu coşkulu servünenini turbasıyla dinlendirmeye bıraktığında, fıçıdaki o müthiş hareketlenmeyi hissetmemek mümkün mü. Fıçı-Dalgalar ve Turba üçlemesinin minimum 16 yıllık iştişaresinin sonunda aşağıda notlarını paylaştığım efsanevi Lagavulin 16 doğuyor.

Islay adasında Diageo tarafından 16+ meşe fıçılarında yıllanırken, alkolü bu dengenin göstergesi olarak 43% ABV ile şişelenmiş.

Kehribar rengiyle Lagavulin 16 ilk görünüşte etkileyeci bir iz bırakıyor ve isli bir viskinin o buğuluğu şişe güneş altındayken kendini tamamen gün yüzüne çıkartıyor.

Burunda bıraktığı ilk deneyim Islay adasındaki birçok içkiden alabileceğimiz ilaç dolabı kokusu, ama bu ilaçlar iyileştirmeyi ve bitişte mutluluğu garanti ediyor. Kremamsı vanilya kokusuyla devam eden burun, ciddi bir dengeye şahit oluyor.

Lagavulin 16, diğer Lagavulin aileleriyle aynı tasarımdaki şişede yerini almış. Lagavulin 16 şişeden ayrılıp bardakla buluştuğunda gövde durumunu rich (yoğun / zenginlikte) hemen gösteriyor. Bu durumu test etmek için kadehinizi iki kez sallayıp, bardağınızdaki o salınımı ve hareketi izlemeniz yeterli. Büyüleyici bir showa hazır olun.

Damakta turba kaynaklı isin ufak nüanslarla yer ettiğini görmek mümkün. Hafif iyot kaynaklı tuz tadı, vanilya ile farklı bir boyuta bizi taşıyor. Lindt Excellence Kaya tuzlu çikolatasını Lagavulin 16’nın yanında eşlikçi olarak denediğinizde ise damakta gün boyu yetecek bir bayram havası garanti.

Ve geldik Lagavulin 16’nın da bitiş notlarına. Bitişte baharatlı nüanslarını koruyan, uzun soluklu, vanilya ve is salınımını son ana kadar içinde barındıran bir deneyim yaşıyorsunuz. Bu bitiş bir sonraki Lagavulin 16 kadehinizin başlangıcı olacağının bir garantisi oluyor. Tattığınızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız.