Bir viskiye karakterini ve tadını veren en etkili proses fıçıdır.

Viskinin fıçıda bekleme süresi ne kadar önemlide olsa hangi tip fıçı kullanıldığı çok etkilidir. Kullanılan fıçının meşe tipi viskiye kendi karakterini ve tadlarını katar. Farklı tip fıçılar farklı karakterler barındırırlar.

Viski fıçılarının viski üzerinde 5 ana etkisi vardır:

1. Daha önce fıçı hangi alkollü içkiyi barındırmış

2. Fıçının boyutu

3. Kullanılan meşe tipi

4. Fıçının kömürlenme (yakılma) derecesi

5. Fıçının tekrar kullanımı

1. Daha önce fıçı hangi alkollü içkiyi barındırmış

2. Fıçıların Boyutları

Fıçı boyutları birden fazla birim ile tanımlandığından biraz karışabiliyor. Maalesef fıçı hacimleri bir standarta bağlı olmadığından farklı ülkelerde farklı birimler karşımıza çıkabiliyor. Örneğin Butt fıçısı tam olarak 500 (132 galons) litrelik bir hacme sahip ama butt adında bir ölçü birimide mevcut. 1/2 tun bir butt a eşit oluyor bu ise 122 US galona ve 477 litreye denk geliyor. Eminim karışıklığı sizde farketmişsinizdir. Aşağıdaki tabloda farklı tip fıçıların hacmen boyutlarını görebilirsiniz.

Fıçı ustaları (Coopers) ihtiyaca göre farklı boyutlarda fıçı üretirler. Fıçılar arasındaki boyut farklarının fıçı tiplerine göre gösteren tablo aşağıdadır.

3. Kullanılan Meşe Tipi

European oak(EO) ve American white oak(AWO) arasında iki büyük fark vardır. AWO Amerikanın doğusunda yetişmektedir ve EO’a göre daha hızlı büyüdüğünden dolayı daha ucuzdur. AWO’un ahşabı oldukça yoğundur (770 kg/m³) ve oldukça fazla monogalloyl glukoz içerir. Bu tat daha sonrasında tipik Burbon vanilya tadını veren maddedir.

EO ise tüm Avrupa’da (Rusya ve Türkiye’de dahil) yetişmektedir. AWO’a göre daha yavaş yetişsede yoğunluğu da daha azdır ( 720kg/m³). Barındırdığı gallik asit yalancı tanen görevi yerine getirmektedir. Bu asit su ile birleştiğinde viskiye acımtırak bir tat katmaktadır. Aynı zamanda EO fıçıları viskiye bir çok baharat tadı da katar.

4. Charring and Toasting

Fıçıların kömürlenmesi/yakılması meşe şekerlerini vanilya ve karamel tatlarına dönüştürür. Fıçı ustası (Cooper) fıçının içini kömürleştirme yada yakılmasına karar veren kişidir. Fıçının yakılması sadece üst katmanın kararmasına neden olucaktır. Kömürleştirme ise üst katmanın kırılıp bozulmasına neden olacaktır. Oluşan çatlak ve kırıklar fıçının için bir timsah sırtına benzetecektir.

Fıçının kömürleştirilme süresi fıçı ustası ve damıtım evinin vermek istediği karakteristikler ile belirlenir.

5. Fıçının tekrar kullanımı

Son maddemiz fıçıların tekrar tekrar kullanımları üzerine. Her kullanımda fıçının viskiye verdiği karakter ve tatlar azalmaktadır. Burbon üreticileri her zaman sıfır fıçılar kullanırlar bu sebeple burbon viskilerinde baskın ve yogun vanilya ve karamel notalarını alırız. İskoçya’da ise sıfır fıçı kullanmak kanunen yasak olduğundan dolayı eski Burbon yada eski şarap fıçıları alınarak bozulan kısımların tamir edilip kullanıldığını görüyoruz.