Herhalde söylenmesi zor markaların başında Bruichladdich gelir. Geçtiğimiz aylarda Instagram’da takipçilerimize bir viski ismi sormuştuk. İpucu olarak da söylenmesi zor bir marka demiştik. Tahminlerin çoğu Bruichladdich olarak gelmişti 🙂

Viski üreticilerinin şarap üreticileri ile yoğun bir dirsek teması mevcut. Sadece onların şarap fıçılarını kullandıkları içim değil yeni lezzet arayışlarında da ortak projeler çıkartıyorlar. Geçtiğimiz günlerde çıkan Johnnie Walker Wine Cask te bunun en güzel örneklerinden Wine cask edisyonu ile alakalı blog yazımızı da en kısa sürede yayınlayacağız.

Aslında duty free pazarı için sürülen bu edisyon bir şarap yapımcısı olan Jan PETTERSEN ile ortak çalışma ile ortaya çıkartılıyor. Bu viskinin yıllanmasında Oloroso Sherry fıçıları ve Pedro Ximenez fıçıları kullanılıyor.

Viskiyi içer içmez gruptaki herkes badem kokusu ile alakalı hem fikir oldular. Burunda kuru mevyeler ve deri notaları mevcut. Damak gerçekten büyüleyici. Tadımlarda genellikle tadılacak viskiler bittikten sonra beğendiğiniz bir viskiden 2. bardak koymaya gidersiniz. Benim koşarak gittiğim şişe bu oldu. Lindt in exellence chili diye bir çikolatası var çok severim. Tadım sırasında da yanımızda bundan vardı hatta. Sanki bu çikolatanın viski versiyonunu yapmışlar. Damakta ki çikolata tadı muazzam.

Bruichladdich in bu versiyonu kolay bulunan bir şişe değil. Belki auctionlardan bulunabilinir. Bulunursa fiyatına bakılmadan alınması gereken bir ekspresyon. Pişman olmayacağınızın garantisini veriyorum.