Glenmorangie Signet gerçekten çok kaliteli bir İskoç viskisi. Böyle özel bir viskinin tadını, iyi viskiden anlayan arkadaşlarla çıkarmak gerekir.

Signet, farklı tipte maltların bir karışımıdır (harman viski). Kullanılan maltların %20’sini “chocolate malt” adı verilen, daha yüksek bir sıcaklıkta kurutulmuş ve daha fazla kavrulmuş arpadan yapılan bir malt türü (normalde stout gibi koyu biraların üretiminde kullanılır) oluşturuyor. Aynı zamanda farklı yaşta maltların (35 yaşına kadar) ve fıçı tiplerinin (doldurulma bourbon, “bakire” yeni meşe, şeri ve şarap fıçıları) karışımıdır.

Üst kısmı füme rengi olup, aşağıya doğru yavaşça saydamlaşan güzel bir şişede gelir.

Glenmorangie Signet (%46)

Neredeyse kırmızımsı, koyu bir altın rengine ve sıra dışı zengin bir aromaya sahip bir viski : bitter çikolata, kavrulmuş ceviz, kan portakalı, kızarmış tereyağlı çavdar! Kavrulmuş kahve çekirdeği (fakat kahve gibi kokmuyor tabii…), üzüm ve hurma gibi kurutulmuş meyveler… Tüm bunlar ona koyu rom kalitesi verir. Büyüleyici. Tüm bunların dışında, suyun ona kükürtlü bir nota getirdiğini fark ettim. Bu da Glenmorangie’nin bulunduğu bölgenin getirdiği bir avantaj olarak da sayılabilir.

Buruna geldiğimizde, yoğun, zengin ve tatlı olduğunu söyleyebiliriz. Bitter çikolata, alttan çok hafif çekilmiş kahve çekirdeği notaları, yılbaşı pastası, güçlü bir şeri, yoğun marmelat. İskoç bisküvilerinin sırrı olan meşe ve krema… Tarçın, armut ve hatta çiçek notaları bile alınabiliyor! Gerçekten karmaşık, öyle değil mi! Hem kremsi, hem de şurupsu bir dokuyu hissedebilirsiniz… Damakta iz bırakacak yoğun bir lezzet. Bu viski özel bir dokuya sahip.

Genelde viskinin nasıl bir his verdiğine (ağızda bıraktığı his anlamında) dikkat etsek de Glenmorangie Signet bu konuda biraz daha sıradışı, tatlı, lezzetli bir his bırakıyor. Portakal, çikolata, hafif kavrulmuş kahve, tarçın, karamel ve meşe tadı… Bunların yanı sıra, cevizimsi bir tat. Sabitlemek ve tüm lezzetleri için birkaç yudumda almak zor, ve bu sadece karmaşıklığıyla ilgili değil. Fakat viskinin hissi bizi -iyi anlamda- şaşırtmaya devam ediyor.

Burunla damaktan daha baharatlı ve uzun bir bitişe sahip. Tatlı çikolata, marmelat ve ceviz tadı var, ama tatlı tarçın adımını attığı anda varlığını hissettiriyor, bu da bitişi çağlar boyunca devam ettiren ve yakan bir sıcaklık veriyor.

Bu biraz garip ve farklı. Viskiyi bu noktaya getirebilmek için oldukça fazla deneme yapmış olmalılar. Bu, gerçek bir gösteri gibi, hayatının her bir santimetresinde özenle bakılmış, kışkırtılmış bir viski gibi hissettiriyor.

Glenmorangie’den çıkan viskiler arasında tadımda bizi en çok etkileyen viski oldu diyebiliriz! Büyük bir damıtım evi, zaman harcamaya ve kaynaklarını denemeye hazır olduğunda, işlemin hemen hemen her bölümünde viski yapmak için çalıştığında ortaya çıkan ürün gerçekten de hayranlık verici!

Slainte!