French Patisserie…Burnunuza kokusu geldi değil mi o güzel fırından yeni çıkmış nefis kuruvasanların, tereyağlı harika hamur işlerinin..

Tadım notlarımı girerken bloglarda diğer tadımcılar neler yorumlamış diye mutlaka bakarım. Whisky.com dan Horst Luening in tadım videosu şöyle başlıyor. “Beyaz şarabın vanilya ile kombinasyonu.” İşte muhteşem Nectar d’Or un özeti.

Ödüllü bir viskiden bahsediyoruz. 2017 yılında IWSC de altın madalya 90-92.9 arası skor olarak altın madalya aldı.Nectar d’Or her ne kadar Fransız dursa da aynı zamanda Galic bir kelime.Bu viski Glenmorangienin extra matured isimli serisinden. Seride quinta ruban ve lasanta olarak toplam 3 viski var. %46 abv ye sahip ve non chill filtered bir viski.

Glenmorangie aynı Laproaigh gibi farklı fıçı denemelerini seven bir damıtımevi. Glenmorangie Nectar d’Or sauternes fıçı bitişli bir içki. İki yıl sauternes fıçılarda bekletilmiş. İçinizden sauternes şaraplarına aşina olanlar mutlaka vardır. Sauternes Fransız bir tatlı şarap olmasına rağmen fıçı olarak bize topraksı zengin ve komplex tadları viskiye çok güzelaktarmış. Sautern fıçıları LVMH nin sahibi olduğu Château d’Yquem olduğu yerden geliyor. Château d’Yquem oldukça pahalı bir şarap markası. Sanırım bu da extra matured serisinde ki en pahalı viskinin neden nectar d’Or olduğunu açıklıyor.

Serinin diğer içecekleri Quinta Ruban ve La santa ya kıyasla aslında koku paleti olarak orijinale en yakın olan Nectar d’Or. Burunda vanilya tereyağı ve badem öne çıkıyor.

Damakta alkol oranın %46 olduğunu hiç hissettirmeyen bir viski ile karşı karşıyayız. Tekrar tekrar içme hissiyatı yaratıyor. İsmi nectar d’Or olunca Bal pekmez gibi tadlar oldukça baskın olarak bekliyor insan. Ama bal çok geriden geliyor. Hindistancevizi, turunçgiller önplanda. Orijinalde de baskın bir nota olan lime ı burada da alıyoruz. Tekrar tekrar vurgulamak istiyorum gerçekten çok lezzetli bir viski. Benim gibi tatlıyla arası iyi olmayanlar balı pekmezi duyunca “bu benim viskim değil düşünmesin” Viskiye karakterini katan sauternes fıçılar oldukça tanenli bir dokuya sahip. Bu da bal pekmez gibi tadların baharatlı tadlar ile dengelenmesini sağlıyor. Viskiden yudumunuzu aldıktan sonra dildeki karıncalanmayı hissediyorsunuz.

Bitişi çok kısa olmayan bir viski.

İlk olarak karma bir tadımda tattığım bu viski glenmorangienin dikey tadımında kendine gerçekten çok özel bir yer buldu. Her zaman barımda bulundurmak isteyeceğim bir viski. Özellikle ortak kanı eğer viskiye önyargılı bakan bir arkadaşınız var ise nectar d’Or bu ön yargıyı lezzet paleti olarak yerlebir edecek bir viski.

Slainte!