Glenmorangie’nin ana ürün grubunda bulunan Quinta Ruban, 12 yıllık, Ruby porto şarap fıçılarında bitirilmiş bir viski, hatırı sayılır bir alkol derecesi olan 46% ile servis ediliyor. Glenmorangie 2010 senesinin sonlarına doğru revize ettiği bu ekspresyonuna, daha önceleri yıl ibaresi eklemiyordu.

10 yıl ex-bourbon fıçılarında yıllanan viskimiz, son iki yılını Portekiz’in meşhur tatlı şaraplarının bulunduğu Douro vadisinden gelen fıçılarda geçirip şişeleniyor. Soğuk filtrasyon uygulanmayan viskiye, karamel eklenerek (E150) renk veriliyor. Glenmorangie’nin neden böyle bir yola gittiği açık değil, bilindiği üzere Porto şarapları, zaten yapıları gereği oldukça güzel bir yakut renginde oluyor. Normal şartlarda 2 senelik bir ‘’bitiş süresi’’ viskiye rengini vermek için fazlasıyla yeterli. Tahminim, oldukça fazla sayıda ve sürekli olarak üretilen bu ekspresyonda bir ‘’devamlılık veya tutarlılık’’ elde etme açısından, karamel gibi yapay renklendirici kullanımı tercih ediliyor.

Renk / Görünüm : Yukarıda bahsedildiği üzere, karamel eklendiği için renk hakkında bir yorum yapmak anlamsız.

Burun : Oldukça zengin. Karamelize kokular, deri, baharatlı. Çok güzel bir ahşap kokusu var fıçılardan gelen. Alkol burunda rahatsızlık vermiyor. Burun oldukça keyifli.

Damak : Yağlı bir viski, ağızda oldukça kıvamlı. Burunda alınan deri ve fıçı kokuları, damakta bitter çikolataya dönüyor. Çok zengin bir kuru kırmızı meyve tadı var. Yine karamelize tatlar da hakim.

Bitiş : Orta süreli bir bitişi var, ağızda çok tatlı bir karamelize lezzet bırakıyor.

Sonuç : Oldukça keyifli ve rahat içimli bir viski. Porto şarabının etkisi viskiyi yukarılara taşımış. Bence ana ürün grubunun en öne çıkan ekspresyonu. Aynen paylaştığı fıçının önceki sahibi gibi, çok güzel bir yemek sonrası viskisi olabilir.

Not: 7/10

Slainte!