Louis Vuitton Moet Hennessy’in 2004 yılın da satın aldığı Glenmorangie Damıtımevi’nin yüksek imbik boyunlarından süzülen Glenmorangie the Orginal kendine has bir tadım notlarıyla karşımızda…

Highland adası maltlarından olan the Orginal eski burbon fıçılarında 10+ yıl yıllanmakta ve, alkolü 40% ABV ile şişelenmiş.

İlk görünüşte açık altın sarısı bir renge sahip Glenmorangie the Orginal, içindeki tatlılığı görüntüsüyle de destekler nitelikte.

Burunda bıraktığı hissiyatı tam olarak farklı bir deneyim olarak adlandırabiliriz. Gerçek bir narenciye (citrus) festivali yaşamaya başlıyorsunuz; yoğun bir portakal, vanilya notaları ile bu festival devam ediyor.

Gövde durumunu az-orta yoğunlukta diyebiliriz. Bardağa tutunamayan Glenmorangie the Orginal, keyifli ama kısa süreli bir yolculuk yaşatıyor.

Damakta da bu kısa yolculuk devam ediyor, tatlı nüanslar ön planda. Vanilya ve balla birlikte damağınızın tatlı bir viski yolculuğuna çıktığını hissedeceksiniz. Louis Vuitton Moet Hennessy’in Ardbeg’in de sahibi olduğunu hatırlarsak, 2 farklı uçta damakta hissiyat yaratmanın nasıl bir başarı olduğunu hayretle gözlemleyebiliriz. Turbası yoğun viski severler için ise farklı bir deneyim olacağı kesin; bazıları sevecek, bazıları sevmeyecek.

Bitişte hafif de baharatlı nüanslarını koruyan, vanilya ve balla desteklenmeye devam eden Glenmorangie the Orginal yıl içindeki kısa süreli bir festival gibi erken bitişli. Bu kısa bitişi kötü olarak yorumlamak doğru olmaz, yeni bir yudumu almak için iyi bir başlangıç olduğunu düşünebiliriz.

Slainte!