Islay adasını güneyinde bulunan damıtım evi 1815 yılında MacDougall ailesi tarafından kuruldu. 19. yüzyılın sonuna doğru adanın popülasyonunun %30’u damıtım evinde çalışıyordu. 2009’da Jim Murray’ın Whisky Bible kitabında Ardbeg Uigeadail’i ‘Yılın Viskisi’ seçmiştir. ‘Oog-a-dal’ olarak söylenen bu Islay viskisi bekleneceği gibi oldukça isli kokular ve tatlar içeriyor. Uigeadail eski kertçede Loch nehrinden eldeedilen su anlamını taşır. Loch Uigeadail ise ‘Karanlık ve Gizemli Bölge’ anlamını oluşturmaktadır.

Ada viskilerinin kaçınılmazı olan turbadan kendine düşen payı almış bir viskidir. Turba oranı 50 ppm’dir (parts per million). Uigeadail ex-bourbon ve ex-sherry fıçılarında beklemiş viskilerin karışımıdır. Burbon fıçı bal, tarçın, ve baharat notları viskiye vermektedir. Şeri fıçı ise kuru meyveler, dut, incir ve karamelize portakal notalrını vermektedir.

Ardbeg Uigeadail 2011 ve 2012’de San Francisco World Spirits Competition’da altın madalya almıştır ve Whisky Advocate’da 95 bir skora sahiptir. Aynı zamanda Uigeadail 120.000 Ardbeg komitesi tararfından en sevilen Ardbeg seçilmiştir.

Alkol oranı %54,2 ABV olan bu viski aynı zamanda soğuk filtrasyon da görmemiştir.

Slainte!