1984 yılında, Midleton’daki ünlü üretici Barry Crockett, damıtımevinin en iyisi olacak bir şişe hazırlamaya karar verdi. Bu sınırlı üretim şimdi 33. baskısına ulaştı: Midleton Very Rare 2017.

İrlanda damıtım şirketi, bu 33. baskının lansmanını, Midleton Very Rare’in şişesini ve sunum kutusunu yeniden tasarlamak için kullandı. Şişe tasarlanırken divit kalem ve mürekkebinden ilham alınarak İrlanda’nın edebi mirasına selam verildi.

Midleton Very Rare 2017, ünlü üretici Brian Nation’ın eseridir. Bourbon fıçılarda olgunlaştırılmış bu viski, grain ve pot still karışımıdır.

Karışım 12 ile 32 yaş arası viski içerir. Stok seçenekleri arasında 32 yaşında bir grain viski ve 26 yaşında single pot stili viski bulunur. Bu sınırlı üretim viski soğuk filtrasyon olmadan şişelenmiş ve alkol oranı %40’tır.

Viski hakkında

Viski bardakta bakır altın renginde görünüyor. Burunda tatlı meyve aromaları bırakır. Midleton Very Rare 2017, taze meyve notalarının takip ettiği yumuşak vanilya ve bal notalarıyla başlar. Portakal kabuğu rendesi, mandalina notalarının yanı sıra, armut ve elma izleri de var. Bunların dışında, kızarmış meşe, hindistan cevizi ve biber notaları da yavaşça ortaya çıkıyor.

Damakta ipeksi bir viski olduğu hemen anlaşılır. Yumuşak ve tatlı başlayıp baharat tatları baskınlaştığını anlayabilirsiniz. Başlangıçta, hafif bir şekerleme dokunuşu yapan bal ve vanilya notaları vardır. Viski yavaş yavaş karmaşık bir hale gelir ve farklı katmanlar ortaya çıkar.

Midleton Very Rare 2017, burunda narenciye notalarıyla başlar, mandalina notalarını vurgulayan armut ve elma notalarıyla devam eder. Baharatlar eşliğinde tahıl notaları da içerir. Kakule, karanfil, zencefil ve meyankökü notaları hafifçe kendilerini hissettirip kayboluyorlar.

Bitimi oldukça uzundur. Meyve notaları yavaşça kaybolur. Sonrasında bir miktar tatlı dokunuşla baharatlar ortaya çıkar.

Midleton Very Rare 2017, 33 yıllık bu sınırlı üretimin karakteristiği olan Amerikan varil tarzını korur. Her yudumda keşfedilebilecek farklı katmanlara ve nüanslara sahiptir.

Aynı seviyedeki diğer ekspresyonlara göre daha az otsu olabilir ancak gerçekten çok dengelidir. Damakta tatlı bir zevk yaratır.

Slainte! #cooperswhisky