Herhangi bir ziyaretinizde en az 50 farklı single maltı raflarında bulabileceğiniz fakat, aynı viskiyi bir dahaki ziyaretinizde bulmanız hemen hemen imkansız olan Bağımsız şişeleyici Signatory Vintage’in evinden bir viski ile karşınızdayız.

Highland’de Signatory tarafından un-chillfiltered koleksiyonundan olan Clynelish 10 SV Very Cloudy 40% ABV ile şişelenmiş.

Adından da anlaşıldığı üzere ilk görünüşte etkileyici bir is tüm şişeyi kapsıyor ve açık sarı tonlarıyla da müthiş bir ahenk içinde görünüyor.

Burunda bıraktığı ilk his vanilya kokusu ve devamında tatlı bir balın o yüze çarpan kokusu bizi karşılıyor. Biraz dinlenmeye bıraktığımızda tadım bardağından burnumuza çiçeksi nüanslar yansıyor.

Gövde durumunu medium-rich (orta-yoğun / zenginlikte) olarak konumlandırabiliriz. Diğer 10 yıllık bir viskilere kıyasla kıvamının oldukça tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz.

Damakta bir tür yeşil meyve festivali başlıyor bir yandan elma, bir yandan armut tatları bariz ön planda.

Bitişte damaktaki meyve tadını ve burunda bıraktığı vanilya kokularını orta yoğunlukta hissederek bir dengeli sona yaklaşıyoruz.

Tadım notlarımızdan bu viski tam benlik diyenler için fıçı tipi üzerinden ile bir benzeştirme ile kapatalım. Coopers üyelerimizinden #Pedroximenez’in bu yılki Old & Rare ziyaretinden bir not: “Burbon Fıçının getirdiği aromalar, bu yıl gittiğimiz Old&Rare de Holandalı abinin ikram ettiği burbon fıçıda yıllanmış bir eski Balblair e götürdü beni.” Evet notlarını paylaştığımız Very Cloudy limitli üretildiği için alternatif veya yakın bir tat arayanlar için Balblair’in eski raflarını karıştırmanızı önerebiliriz.

Slainte!