Sadece İskoç viskisiyle ilgileniyorsanız, daha önce fıçıdan alınıp direkt şişelenmiş single malt viski denememiş olabilirsiniz. Ya da daha önce sipariş etmiş ve barmeniniz yanında size suyla sunduğu için şaşırmış olabilirsiniz. İster acemi ister uzman olun, fıçıdan direkt şişelenmiş viski herkesin hoşuna gider.

İngilizcede “cask strength” olarak adlandırılan bu viskiyi basitçe şöyle açıklayabiliriz : su katılmadan, olgunlaştığı fıçıdan alınıp direkt şişelenen viski. Genel olarak bu viskilerin alkol oranı %50 ile %60 arasındadır. Bununla birlikte, bir İskoç viskisi hatrı sayılır bir yaştaysa, olgunlaştığı çevre nedeniyle alkol oranı ortalama %40’a düşer. Tersi durumsa Kentucky gibi bir iklime sahip bölgelerde görülür.

Bu viski şişelenmeden önce, katı maddelerin giderilmesi için minimal bir şekilde filtrelenir. Fakat genellikle soğutma filtrasyonu uygulanmaz. Bu nedenle, şişenin sıcaklığına bağlı olarak bardağınıza su eklediğinizde bulutlu bir sis görürsünüz.

SU EKLEMEK (YA DA EKLEMEMEK)

Bu viskiye su ya da buz ekleyecekseniz, kullanacağınız suyun kalitesini de göz önünde bulundurmalısınız. Mineral içeriği yüksek bir bölgede yaşıyorsanız, musluktan su eklememelisiniz. Brita veya benzeri bir şey kullanarak filtrelenmiş su, kaynak suyu ya da arıtılmış su kullanabilirsiniz. Su eklerken bir göz damlalığından yardım alabilirsiniz. Ben Teksas’ın merkez bölgesi gibi ılık ve nemli bir iklimdeysem, viskime soğuk su eklemeyi seviyorum. Fakat bu konuda tercih size kalmıştır. İsterseniz hiç su eklemeyebilirsiniz de.

Aşağıda bahsedeceğimiz viskilerin tümü fıçıdan direkt olarak şişelenir ya da lezzeti ve dayanıklılığı sağlamak için minimum oranda su ilave edilir. Çoğunlukla bu markalar, fıçıdan direkt şişelenen viskilerini partiler halinde ya da tekli varillerde şişelerler. Lezzette hafif farklılıklar olsa da, ormanın derinliklerinde bulacağınız her şeyin tadını çıkarmakta özgürsünüz. Viskinizin keyfini çıkarın!

ABERLOUR ABUNADH

A’bunadh Keltçede “orjinal” anlamına gelir. Yalnızda İspanyol meşe oloroso fıçılarında olgunlaşan, single malt bir viskidir. 1800’lerin sonlarında, bu fabrikada üretilen bir viskinin kopyası olarak tasarlanmıştır. Bu viskiyi deneyecekseniz, bolca meyve ve baharat tadı almaya hazır olun.

GLENLIVET NADURRA – FIRST-FILL SELECTION

“First-fill selection” olarak adlandırılan bu viski, ilk kez 2014 yılında Glenlivet’in Nàdurra koleksiyonuna eklendi. Keltçede “doğal” anlamına gelen bu koleksiyon, tamamen fıçıdan direkt şişelenen viskilerden oluşuyor. First-fill, bakir Amerikan meşe fıçılarında bir süre boyunca olgunlaşır. Bu viskiyi deneyecekseniz, vanilya, kızarmış şeker, elma ve çok daha fazla aroma sizi bekliyor.

LAPHROAIG : 10 YILLIK CASK STRENGTH

Bu markada, parti başına değişiklik gösterse de, fıçıdan direkt şişelenen viskiler %57-%58,5 alkol oranına sahiptirler. Kullanılan fıçılarda 10 yıl olgunlaşan ve viski, bariyerli filtrelenir. Yani, sadece büyük karbon parçaları toplanır, viski kendiliğinden parlar Böylece klasik 10 yıllık Laphroaig’e, deniz kokusu, turba dumanı, tütsü, deri kokuları eklenir.

SPRINGBANK : 12 YILLIK CASK STRENGTH

Bu, Campbeltown damıtımevinden çıkan yarı yıllık bir sürümdür. İsli single malt, bir süre burbon, bir süre sherry fıçılarında olgunlaştırılır. 10 yıllık olgunlaşma süresinden sonra, renk ilave edilmeden ya da soğuk filtrasyon uygulanmadan şişelenir. Damakta tütün ve salamura ile birlikte, portakal ve bitter çikolatanın karışımını bulursunuz.

GLENGOYNE CASK STRENGHT

Glengoyne, olgunlaşma süresinde sherry fıçısının kullanılmasıyla bilinir. Aslında, bazı fıçıdan direkt şişelenen viskiler sadece bu fıçılarda olgunlaştırılıyordu. Bununla birlikte, en son 7. partide, Avrupalı ve Amerikan meşe oloroso sherry fıçılarının yanı sıra, burbon fıçıları ve doldurma fıçıları da kullanıldı. Bu viskiyi deneyecekseniz, şekerleme ve vanilyanın yanı sıra, tropik meyveler ve kuruyemiş aromalarıyla karşılaşmaya hazır olun.

BENROMACH CASK STRENGHT VINTAGE 2008

Nisan 2019’da duyurulan bu Benromach Cask Strength şişelemesi, 2008’de damıtılmıştır. İlk dolumda sherry ve burbon fıçılarında 10 yıl olgunlaştırıldı. Bu şişelerin alkol oranı %57.9’dur. Bu yeni single malt serisi, %50 alkol oranına sahip klasiklerin arasında yerini aldı.

GLENFARCLAS 105 CASK STRENGTH

1968’de Glenfarclas, fıçıdan direkt şişelenen viski üreten ilk marka oldu. %60 alkol oranına sahip bu şişe, İngiliz alkol oranında 105’e denk geldiği için, bu şekilde yeniden adlandırıldı. Bu single malt, 8 ile 10 yıl arası bir süre boyunca, eski sherry ve burbon fıçı kombinasyonlarında olgunlaşır. Benim önerim bu viskiyi önce susuz denemenizdir.

ARRAN MACHRIE MOOR CASK STRENGTH

Machrie Moor, Arran Adası’ndaki isli single malt viski ailesindendir. Daha önce parti numarasıyla çıkarılsa da, 2018’den beri bu portfolyonun daimi üyesi olmuştur. Üretiminde kullanılan malt, 20 ppm’ye kadar turbalanır. Soğuk filtrasyon olmadan, renk eklenmeden şişelenir.

GLENALLACHIE : 10 YILLIK CASK STRENGTH

2017’den önce, damıtımı ana damıtıcı Billy Walker tarafından yönetilen bir konsorsiyum tarafından satın alındığı zaman, GlenAllachie nadir single malt viskilerdendi. Speyside’ın GlenAllachie damıtımevinden en merakla beklenen bu serisi, sonunda 2018 Temmuz ayında piyasaya sürüldü. Bu fıçıdan direkt şişelenen viski, 10 yıl boyunca Amerikan meşe, Pedro Ximénez sherry, oloroso sherry ve bakir meşe fıçılarının kombinasyonunda olgunlaştırıldı.

PORT CHARLOTTE MRC: 01 2010

Bruichladdich’ten single malt olan bu yoğun isli viski, iki bölümde olgunlaştırılır. İlk yarısı ilk dolum Amerikan viski fıçılarında, diğer yarısı ikinci dolgu Fransız şarap fıçılarında gerçekleşir. Bu single malt viski, daha sonra Bordeaux’nun şehrinin sol yakasında kullanılan Fransız meşe şarap fıçılarında birleştirilir ve bir yıl daha olgunlaştırılır. Alkol oranı %59.2 olan bu viski, chil filtrasyon uygulanmadan ve renk eklenmeden şişelenir.

ARDBEG UIEADAIL

Islay damıtımevinden klasik bir şişeleme olan Oog-a-dal, eski sherry ve eski burbon fıçılarında olgunlaştırılan single maltlardan yapılmıştır. Viski, fıçıdan alınıp soğuk filtrasyon uygulanmadan, parti ve lezzetileri tutarlı tutmak için minimum düzeyde su eklenerek şişelenir.

GLENDRONACH CASK STRENGHT

GlenDronach Cask Strength şişeleri sadece eski sherry fıçılarında olgunlaşır. Özellikle hem oloroso, hem de Pedro Ximenez fıçıları kullanılır. Olgunlaşmanın ardından, bu single malt viski, soğuk filtrasyon uygulanmadan ve renk ilave edilmeden şişelenir. Eğer bu viskiyi deneyecekseniz, çok yoğun pişmiş meyve, bitter çikolata ve fıçı baharatları aromalarına hazır olun.