Longrow, Campbeltown’daki Springbank Damıtım Evi’nden çıkan, yoğun turba ateşine maruz bırakılan bir tek malt viskidir.

Longrow ekspresyonunun “etli” tarzının sebebi, çift damıtma, direkt ateşlemeli imbik ve silindir küvetli kondansatör sisteminin kombinasyonudur.

Bu sınırlı sayıda üretilen viskinin yapımında, maltlanan arpalar 48 saat boyunca turba yakılarak kurutulur. 12 ay boyunca olgunlaşacağı Pinot Noir şarap fıçılarına transfer edilmeden önce, 11 yıl eski bourbon fıçılarında yıllandırılır. Soğuk filtrasyon uygulanır ve rengi doğaldır.

Burunda Germolene ile harmanlanmış çilekler neredeyse mantarımsı bir nemliliğe ve soluk bir salamura esansının yanı sıra, daha çok kırmızı kuş üzümünü andıran isli kırmızı meyve aromalarına sahip. Belki çok derinlerde çok hafif hindistan cevizi notaları olduğunu söyleyebilirim.

Damakta oldukça pürüzsüz olduğunu söylemeliyim (%52 alkol oranıyla). Burada ilk farkettiğim deniz esintisi, kirli ve acı turba etkisi oldu. Özellikle deniz esintisi ve kumsal havası oldukça hissettiriyor kendini. Kadeh biraz havalandıktan sonra Pinot Noir fıçılarının etkisiyle, biraz kirli vanilya ve yanmış vanilya çubuğunun yanı sıra, bir kez daha meyve tatları ortaya çıkıyor. Su eklenmesiyle birlikte meyve tatları, çilek reçeli hatta biraz incir aroması geliyor. Sonrasındaysa odunsu notalar fark ediliyor ve biraz beklendiğinde kan portakalı aroması bile alınabilir.

Uzun ve kalıcı bir bitişi var. Sonlardaki meyve notaları, batı kıyılarında güneş ışığında kuruyan balık ağlarını anımsatan keskin bir koku bırakıyor.

Slainte!  #cooperswhisky