Yazıyı okuduktan sonra gidip en yakındaki viski dükkanından bu viskiyi satın alacağını düşünüyorsan, çok büyük ihtimal aradığını bulamayacaksın. Çünkü incelemesini yazdığım bu viski limited edition, yani çoktan raflarda tükendi.

2018’in başlarında gördüğümüz bu deneysel viski 9 yıl bourbon, 2 yıl da adını aldığı cabernet franc fıçılarda bekledi.

Longrowun şarap fıçı maturasyonu ile bu ilk denemesi değil. MalbecCabernet SauvignonPortPinot Noir  ve Australya Shiraz  şarap fıçıları ile matürasyonunu tamamlayan viskileri mevcut.

Fıçı sertliğindeki bu viskinin alkol oranı ise 55,9.

Rengine baktığımızda amber renginde, oldukça yağlı bir viski. Bardakta havalandırdığımızda kuvvetli bacakların copitadan inişini görüyoruz.

Gelelim kokusuna: Bu viski bir Springbank Distillery dikey tadımında tadıldı. Özellikle Pinot Noir ile Cabernet Franc burunda farklı deneyimler yaratıyor. Fıçı sertliğinin verdiği keskin bir alkol kokusunu bir kenara koyarsak şaraptan gelen ıslak halı, deri gibi normalde viski burnunda çok alışık olmadığımız kokular mevcut. Ayrıca dipten gelen bir is kokusu var. Adeta yaşlı bir konyak izlenimi bıraktı bende.

Peki ya lezzet?

Damakta oldukça yağlı ve isli bir viski. Çilek marmelatı ve vanilya notaları mevcut

Bitiş için ise, “Bitmiyor!” diyebilirim. Tekrar içme isteği ancak dakikalar sonra geliyor. Bitişte baharat notları ve is kendini hissettiriyor.

Bir puan olarak bu viskiye 85 puan verdik. Günlük içim için ne kadar uygun olduğu tartışılır. Ancak denk gelinirse mutlaka denenmesi gereken bir viski.

Slainte! #CoopersWhisky