Springbank  damıtım evi. Single malt viskilerin önde gelen ailelerinden biri. Mitchell ailesinin 5. jenerasyon temsilcisi. Springbank üreticileri bir konuda çok iddialı, o da İskoçya’da en geleneksel üretim sürecini kendilerinin sürdürdüğü yönünde. Böylece el yapımı viskiler ve kaliteyi Springbank severlerle buluşturduklarını vurgulamışlar. Ailenin bu söyleminde ciddi doğruluk payı var bizce de. Campbeltown bölgesi dikey tadımımızda bunu deneyimleme şansını yakaladık.

Springbank 12 Cask Strength’in renkli ve güçlü karakterini tadım notlarında detaylandıracağız. Öncesinde ufak bir bilgi: 50% Bourbon ve 50% oranında Sherry fıçılarında yıllandırılmış olması bu viskide bizi ayrı bir yolculuğa çıkartıyor.

12+ yaşındaki bu viskinin batch numarası 18. Cask Strength olmasının da getirdiği bir alkol derecesi, merakınızı da hemen giderelim, %54.8 alkol derecesiyle şişelenmiştir.

Ve işte açık altın sarısı rengiyle Springbank 12 Cask Strength ‘in tadım notları:

Copita bardağa güçlü bir tutunma sergileyen Springbank 12 Cask Strength uzun bacaklı ve gövdeli bir tavır içinde.

  • Burun’da  sert bir isle bizi karşılıyor. Deri, tabacco ve karamele doğru bir sıkalada devam ediyor. Hafif suyla açtığımızda ise sherry nüansları ön planda. Özetle gövdeli, uzun bacaklı bu viski burunda da farklı kokularla bizi uzun bir yolculuğa çağırıyor.
  • Damak: %54.8 alkol mü? Hiç hissetmiyorsunuz, samimiyetimizle belirtelim. Kuru meyve ve deriyle birlikte vanilya güçlü bir şeklide damağı kaplıyor. Yağlı bir viski Springbank 12 Cask Strength hurma tadını da içinde baskın bir şeklide barındırıyor. Hafif sulandırdığımızda da fındık ve kuru meyveyi damakta hissediyoruz.
  • Bitiş: Uzun ve keyifli. Sanki Campbeltown bölgesinde bir yürüyüşe çıkmışsınız ve bitsin istemiyorsunuz. Springbank 12 Cask Strength işte tam bu his ile size eşlik ediyor.

Karakterli ve denemeye değer Springbank 12 Cask Strength gibi viskiler ve bunu bize sağlayan Campbeltown gibi yerler iyiki hayatımızdalar.

Notumuz: 86/100

“Slainte!” #cooperswhisky