*English Below*

Japonya’da viski üretimi 1923 yılına Yamazaki damıtım evinin açılması ile başladı. Bu damıtım evinin kurucusu olan Shinjiro Torri en iyi uzmanlarından olan Masetsaka Taketsuru’yu İskoçya viski damıtımının tüm ince detaylarını öğrenmeye gönderdi. Taketsuru ilk olarak Glasgow Üniversitesinde başladığı İskoçya serüvenine Speyside bölgesi damıtım evlerinden birisi olan Longmorn’da devam etti. Rİta adında bir İskoça aşık olan Taketsuru, Japonya’ya dönmeden evlendi .

Eşi Rita ile Japonya’ya döndükten sonra bir süre Yamazaki damıtım evinde çalıştı. 1930 yılında ise kendi damıtım evini Yoichi’de açtı bu yeni oluşum bugün Nikka firmasının başlangıcı oldu. Bu büyük ve zor girişimde eşi Rita’nın emeği ve desteği esirgenmeyecek kadar çoktu. Sadece manevi değil maddi destekte sağlamıştı.

Şu sıralar Nikka markası Japonya’nın en iyilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Teşekkürler Rita ve Taketsuru…

Slainte! #cooperswhisky

Short History of Japanese Whisky

Japans history for whisky making dates back to 1923’s when the first distillery Yamazaki was founded.  Yamazaki’s founder Shinjiro Torri sent one of his best students, Masetsaka Taketsuru, to Scotland on a mission to gain as much information and experience about the Scottish whisky industry.

Taketsuru started his Scotland journey at Glasgow University and afterwards becoming an apprentice at Longmorn Distillery in Speyside. While in Scotland Taketsuru found love of his life and married Rita.

After returning to Japan with his new wife Rita Taketsuru went back and put his knowledge in to practice at Yamazaki distillery. In 1930 he went to form Japan’s second whisky distillery at Yoichi. He formed his own company currently known as Nikka.

On this achievement Rita’s help and support can not be unseen. She provided not only moral support but also financial support when they had difficult times.

Currently Nikka is one of Japan’s best whisky producers and all thanks to Rita and Taketsuru…

Slainte! #cooperswhisky