Her ne kadar İskoçlar ve İngilizler pek iyi anlaşamazlarsa da, İngiliz Kraliyet ailesinin İskoç viski tutkusu herhalde kimseyi şaşırtmayacaktır. Bu yazıda tahtını uzun süredir bekleyen, belki de artık umudunu kesen bahtsız Prens Charles’tan ve onun İskoç viski tutkusuna değineceğiz.

Belki de Prens Charles ile tek ortak noktamız, Laphroaig’e olan derin tutkumuz. Iskoç viskisine bu kadar derin bağlanmama sebep olan Laphroaig 10 ile tanışmamız, üniversitenin ilk yılında, İskoçya’da okuyan bir arkadaşım tarafından, ‘’isli ama hisli’’ bir viski diye tattırması ile oldu. Her halde, Islay viskilerini ilk kez deneyen herkesin verdiği tepki gibi, benimki de kafa karışıklığı oldu. Bir insanın neden isteyerek, adını bile söyleyemediğim, kül tablası, benzin istasyonu ve ecza dolabı gibi tatların karışımı bir içkiyi içmek istediğini anlayamamıştım. Fakat gel zaman git zaman, bu garip viski kış aylarının vazgeçilmezi oldu. Bugün hala koleksiyonumun en kalabalık ve güzide köşesi Laphroaig’dan oluşuyor.

Her neyse, Charles’a dönelim. Prens 29 Haziran 1994 yılında, kendi uçurduğu uçağı ile Islay adasındaki Laphroaig damıtımevine ziyarete çıkıyor. İniş esnasında yaşadığı ufak kaza sonucu, uçak kullanılmaz hale geliyor ve prensin normalde 20 dakikalık damıtımevi ziyareti, Laphroaig tanrılarının yardımı ile 2.5 saate çıkıyor. Ana karadan yeni bir uçağın gelmesi ile tekrar Highgrove’daki yuvasına geri dönüyor.

Prens’in 1994 Seyahatinde Hediye Edilen Fıçılar


Prens damıtımevi ziyareti sırasında, Laphroaig damıtımevine kendi kraliyet armasını veriyor (bir nevi kutsuyor) ve sonuç olarak Laphroaig Charles tarafından kutsanan ilk ve tek damıtımevi olma ünvanına sahip oluyor. Damıtımevi müdürü de bu büyük onura karşılık, Prens’e iki adet fıçı hediye ediyor. 1978 ve 1983 yılında doldurulan fıçılar, 15 yaşına geldiğinde şişelenip, açık arttırma ile farklı hayır kurumlarına bağışlanıyor. Laphroaig şişelerinde hala Prens’in arması bulunmakta.

Prens Charles Tarafından Damıtımevine Verilen Kraliyet Arması

Bu ziyaretten sonra, Laphroaig her sene özel seçilen bir fıçıyı, ‘’Highgrove’’ ismiyle şişeliyor, bu şişeler Prens Charles’ın Highgrove Shop isimli dükkanında satışa çıkıyor ve elde edilen kârlar, yine kendi hayır kurumlarına dağıtılıyor.

Charles 1994 senesinden sonra iki kez daha damıtımevini ziyaret etme şansı buluyor. 2008 yılında kendi 60. yaş gününü kutlamak üzere ve 2015 yılında Ardbeg ile birlikte 200. yaş gününü kutlayan Laphroaig’u son kez ziyaret ediyor. Laphroaig yine bu özel ziyaret için, 200.yılında, Prens’in favori ekspresyonu olan 15 yıllığı limitli bir seri olarak piyasa sürdü.

Prens Charles’ın Son Ziyareti (2015)

2015 yılında 200.yılını kutlayan Laphroaig, Prens Charles’ı 3.kez ağırladı.

Slainte! #cooperswhisky