İrlanda’nın önde gelen viski şirketi olan Teeling Whiskey, 24 yaşındaki single malt viskilerinin, 2019 Dünya Viski Ödülleri’nde, Dünya’nın En İyi Single Malt Viskisi ödülünü aldığını gururla açıkladı.

Teeling, bu ödülü alarak tarihe geçti çünkü ilk kez bir İrlanda viskisi, dünyanın en iyi single malt viskisi seçildi. Ödül, 28 Mart perşembe akşamı, Londra’daki “Honourable Artillery” Şirketi’nde yapılan seçkin Dünya Viski Ödülleri’nin seremonisinde verildi.

Bu saygın ödül yalnızca Teeling için değil, genel olarak İrlanda viski endüstrisi için de önemli bir adım oldu. En iyi single malt birincilik ödülü için İskoçya ve Japonya’dan viski endüstrisinin ünlü liderleriyle yarışan Teeling, rakiplerini geride bıraktı.

Single malt, dünya viski standartlarında “altın standart” olarak kabul edilir. Bu, üretim sürecinin yanı sıra, karakter ve lezzet profilinden kaynaklanmaktadır. Daha önce single malt viski, İskoç viskisiyle eşanlamlı hale gelmişti ve yakın zamanda da başta Japonya olmak üzere, yeni viski üretim bölgelerinin ortaya çıkmasına neden olan bir viski türü oldu.

Teeling Whiskey’nin kurucusu ve genel müdürü Jack Teeling, kazandıkları başarı için şu yorumu yaptı: “Bir aile markası olan Teeling Whiskey’i 2012’de yeniden canlandırdığımızdan beri, ismimizi üzerine yazdığımız her İrlanda viski şişesinin en yüksek kalitede olduğundan emin olmaya çalıştık.”

“Dünyanın en iyi single maltı olarak onurlandırılmak ve bu süreçte dünya çapında ödül alan ilk İrlanda viski markası olmak çok gurur verici. Bu, Teeling’le birlikle İrlanda viskisinin küresel anlamda önem kazandığını gösteriyor. Şimdi küresel anlamda viskiler arasında listenin başındayız. Teeling, İrlanda viskisi için bu altın dönemi devam ettirmek için sabırsızlanıyor.”

“Bununla birlikle, kurduğumuz ekiple de son derece gurur duyuyoruz. Bu ödül, hem İrlanda’da hem de dünyadaki personellerimizin yaratıcılığını, çalışkanlığını ve özverisinin bir göstergesidir. Bu tutkuyu gerçekleştirmede bize yardım ettikleri için hepsine teşekkür etmek istiyorum.”

Dünya Viski Ödülleri, tüm uluslararası kabul görmüş viski türlerinde en iyilerin seçildiği bir etkinliktir. TheDrinksReport.com ve Whiskey Magazine tarafından verilen Dünya Viski Ödülleri, küresel viski endüstrisi için yılın en önemli etkinliklerindendir. Dünyanın en iyi viskileri seçilir ve ödüllendirilir, böylece dünya çapında ticarete teşvik eder. İşte uluslararası saygın viski uzmanlarından oluşan bu panel, Teeling’i 24 yıllık single maltını dünyanın en iyisi seçti.

24 Yaşındaki Single Malt Viski Teeling

24 yaşındaki single malt Teeling, birçok ödül almış üst düzey şişelemeye sahip bir İrlanda viskisidir. %100 maltlı arpadan yapılan viski, 21 yıl boyunca eski Bourbon fıçılarında olgunlaştırıldı. Daha sonra, eski Sauterne şarap fıçılarında üç yıl daha olgunlaştı. Bu olgunlaştırılma süreleri ve İrlanda iklimi birleşince ortaya olağanüstü bir viski çıktı. Karmaşık fakat ipekli pürüzsüzlükte bir tada sahiptir. İncir reçeli, bal, kayısı, beyaz çikolata ve sonunda tatlıyı dengelemek için net bir tuzluluğu vardır. Bu çok küçük parti şişeleme, dünyadaki belirli pazarlarda mevcuttur. Bunlara İrlanda, ABD, Benelüks, Almanya, İsviçre, Avustralya ve bazı Asya pazarları dahildir.

Teeling Whiskey Mirası ve The Liberties

Teeling ailesi, 1782’den beri İrlanda viskisi üretiyordu. Daha sonra Walter Teeling, Dublin’deki The Liberties bölgesinde, Marrowbone Lane’de bir içki fabrikası kurdu. O zamanlar sadece Dublin’de 37 farklı damıtma tesisi vardı. Bunlar özellikle şehrin endüstriyel makine dairesinde merkezileşti : The Liberties, Coombe, Newmarket ve Smithfield. 19.yy’da Dublin viskisi, dünyadaki öncü viskiler arasında bir yere sahip oldu. Dönemin en büyük damıtma tesislerinden bazıları, Dublin The Liberties’deki bu küçük kuruluşlardan ortaya çıktı. Bunların çoğunun kalıntıları günümüzde hala görülebiliyor. Bununla birlikte, 1976’da son Dublin damıtım fabrikası olan Cork, Midleton’a taşındı.

Teeling Whiskey Şirketi Hakkında

Teeling Whiskey Şirketi, 2012 yılında Teeling aile markasını canlandırmak ve Dublin’e damıtma zanaatını geri getirmek için kuruldu. Hızlı bir şekilde büyüyerek, İrlanda’nın en gelişmiş viski şirketi haline geldi. Bu el yapımı benzersiz küçük parti İrlanda viskisi, yenilikçiliğe teşvik etti. Teeling Whiskey Şirketi, 2015 yılında, 125 yıldan sonra  Dublin’de yeniden damıtım fabrikası kurdu. Açıldığı yılın haziran ayından bu yana 350.000’den fazla ziyaretçi ağırladı. Teeling Whiskey şimdi 60 farklı pazarda ihraç edilmektedir. Bunun yanı sıra, kalitesiyle uluslararasında 200’den fazla ödül kazanmıştır.